Benzinové sekačky

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Typ pohonu
benzínové 
benzínové 
benzínové 
benzínové 
 
benzínové 
benzínové 
Typ sečení
rotační 
 
rotační 
rotační 
 
 
rotační 
Automatické
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Šířka záběru
46 cm
46 cm
53 cm
51 cm
 
46 cm
51 cm
Pojezd
ano 
ano 
ano 
ano 
ne 
ano 
ano 
Mulčování
ano 
ano 
ano 
ano 
ne 
ano 
ano 
Skelet
ocel 
ocelové 
ocel 
ocel 
 
ocelové 
ocelové 
Sběrný koš
ano 
ano 
ne 
ano 
 
ano 
ano 
Rychlost pojezdu
4 km/h
3.7 km/h
 
4.5 km/h
 
3.7 km/h
4 km/h
Hmotnost
33 kg
31 kg
39 kg
36.3 kg
 
29 kg
35 kg
Objem koše
70 l
60 l
70 l
70 l
 
60 l
70 l
Max. výška sekání
80 mm
 
 
 
 
 
500 mm
Pro plochy do
 
1200 m2
1800 m2
1800 m2
 
1000 m2
800 m2

Benzínové sekačky jsou osvědčená klasika

Sice trochu hlučnější, ale zato pořádně efektivní na velkých plochách, kde opravdu nemají pražádnou konkurenci. Stačí jen dolít benzín a občas také olej, nastartovat prudkým tahem a můžete sekat, snad i menší louku, nejen zahradu kolem domu. V čem jsou přednosti, a naopak nejtypičtější nedostatky benzínových sekaček? Co nám nabídnou, když si je pořídíme domů?

Váha je poměrně vysoko, ale nepotřebujete kabel

Výběr sekačky je vždycky výsledkem nějakého kompromisu. Třeba právě pro benzínové sekačky platí, že jejich výkonnost je mimořádná a sečou díky vysokému výkonu a počtu otáček poměrně svižně. Nepotřebují dráty, kabely nebo další přípojky, takže s nimi můžete jet skoro až na kraj světa, pokud při tom zrovna nedojde benzín v kanystru. Z důvodu výkonnějšího motoru samozřejmě také více váží, některé modely přejdou i padesát kilogramů. Ne vždy se proto ovládají tak snadno, jako desetikilové elektrické sekačky. Pokud tedy ovšem nemají zabudovaný takzvaný pojezd – díky němu se pohybují víceméně samovolně a vy určujete pouze směr, kterým se mají žací nože vydat.

A co startování? To je klasicky dvojí – ruční nebo elektrické. Ruční vyžaduje větší hrubou sílu, protože silným a rychlým tahem za startovací šňůru rozjedete motor. Elektrický startér je jen u dražších modelů, ale zase připravíte sekačku k chodu jediným tlačítkem. Snad i proto jsou již oblíbeným standardem pro české zahrady a je třeba podotknout, že jejich obliba rozhodně ze dne na den jen tak nezmizí.

Nevadí ani hustý trávník nebo členitější terén

Benzínové sekačky jsou skvělé hlavně v tom, že si poradí s každým trávníkem, i kdyby byl opravdu vitální a doslova vám přerostl přes hlavu. Kvůli výkonu v řádu několika tisíc watt jim nedělá problém ani členitější terén, i když je pravda, že křoviska nebo náletové dřeviny raději nechte na stroji, který je k tomu přímo určen – tedy jinými slovy klasický křovinořez.

Pokud jde o motor, řada modelů na trhu je vybavena klasickým čtyřtaktním, který zaručuje jednodušší obsluhu a má i další pozitiva. Ten je však na pultech obchodů i nadále častěji k mání, takže po něm i uživatelé tím spíš sáhnou. Ovšem, čtyřtakt má následující výhody…

  • Nižší emise. Potěší to nejen kvůli menšímu dýmu, ale také kvůli šetrnosti vůči přírodě kolem.
  • Nastartujete mnohem snadněji než dvoutakt. Takže pro ženy, seniory a další osoby, které nemusí mít takovou sílu jako urostlý pán domu, je pak všechno se sekačkou jednodušší.
  • Podstatně nižší hluk. Takže se se sousedy nebudete tolik škorpit, až zase budete sekat trávník.
  • Spotřeba paliva je také o něco menší. Takže nebudete muset čerpat tolik benzínu do kanystrů. Což je skvělé, ne?

Benzínové stroje a nastavení výšky sekání

Protože tráva roste během roku někdy až kosmickou rychlostí, je třeba upravovat žací mechanismus, a to někdy i poměrně často. Během jarních týdnů totiž trávník zvýší i svůj objem, po zimě je v plné síle a někdy je třeba sekat i pětkrát nebo šestkrát za měsíc. V létě byste naopak neměli sekat trávník tak, aby mu zbylo jen půl centimetru výšky – protože pak by vyschl o poznání snadněji (a takřka bohužel i s jistotou). Během podzimních měsíců pak není in nic jiného, než krátký sestřih a současně také efektivní sběr spadlého listí ze stromů.

Pokud si tedy můžete výšku sekání nastavit podle sebe, volte jednoznačně právě takový model. Ty nejlevnější podobnou alternativu nenabízejí a tím pádem jsou technicky k ničemu, pokud se chcete o trávník skutečně svědomitě starat.

Koš na trávu u benzínové sekačky – jak má být vlastně velký a prostorný? Pokud máte větší zahradu, tak je to jasné, nechcete přeci každých deset minut běhat s plným košem do kotouče nebo kompostu, že? Ideální by měl být koš s nejméně padesáti litry objemu, v plastovém provedení, které pak stačí jen vystříkat zahradní hadicí a údržba je hotová. Nicméně koš z látky je pro alergiky lepší, a pokud jde o jeho skladování, hodí se tam, kde se musí spořit opravdu doslova každý metr.

Bez akumulátoru, bez nutnosti přívodního kabelu

Vysoký výkon a nic, co by vás snad omezovalo – nemusíte nic nabíjet, nemusíte zapojovat elektřinu. Jen dolijete pohonné hmoty, startujete a jedete si podle svého. Manipulace bude obecně obtížnější v několika málo případech – když je plná nádrž benzínu, když je plný sběrný koš, hlavně vlhčí trávy, která váží víc než suchá a také, pokud pojedete do kopce, což je vždy trochu obtížné, i kdybyste měli sekačku s pojezdem. Pokud nemáte rádi aroma spáleného benzínu, jsou tu akumulátorové a elektrické modely, ty jsou ale vhodné jen pro malé zahrady. Když máte velkou, zřejmě bude nutné tu „vůni“ přetrpět – nebo nabídnout zajímavě placenou brigádu dětem.

Nezapomeňte na pravidelnou údržbu a nebojte se připlatit si za delší záruku, podobný krok se totiž určitě vyplatí. Benzínová sekačka, se kterou to myslíte opravdu vážně a chcete ji používat řadu let, by také neměla mít konstrukci z lehkých plastů. Když se protrhne sběrný koš, není to ještě taková pohroma jako v případě, že poškodíte tělo stroje. Potom se k motoru snadno dostanou nečistoty z trávníku, bláto, vlhkost a tak podobně. S kvalitním kovovým tělem to půjde mnohem lépe, i když zaplatíte na začátku více peněz. Investice se tu zkrátka vyplatí!

Benzínové sekačky a bezpečnost provozu

Samozřejmě, hrozí tu i určité nebezpečí – jako v kuchyni při sekání nožem, jako při práci s křovinořezem a podobně. Takže, na co si dát opravdu dobrý pozor, jaké důležité věci nesmíme určitě podcenit?

  • Děti, domácí zvířata. Tam, kde se seče, si nesmí hrát nebo pobíhat. Zažeňte je i za cenu toho, že se budou vzpouzet či natahovat moldánky (technicky vzato, i pes umí „brečet“). Je to pro jejich bezpečí, jak jinak…
  • Čištění a údržbu jedině se zastaveným motorem, ideálně by měl také pár minut vychladnout.
  • Když se zasekne nůž, rozhodně to není legrace, sekačku hned vypněte a chvíli nato se podívejte, jak se věci mají.
  • Elektrický kabel tu samozřejmě není jako u jiného modelu sekačky, ale možná byste mohli neopatrností přejet přívodní kabel od rádia nebo jiného elektra. Vše musí z dosahu sečení!
  • Benzín doplňujte na místě, které je dobře odvětrávané. A jen při vypnutém motoru.

V neposlední řadě je třeba sekačku vždy očistit od kousků trávy nebo bláta, protože pokud takové nečistoty zaschnou, budou ke stroji – s jistou nadsázkou – připevněné už takřka navždy. Hladinu oleje nebo benzínu si samozřejmě hlídejte hodně pečlivě, ale pozor také na vzduchový filtr. Když je zanesený, hrozí karambol a totéž platí o tzv. svíčkách…

A jak je to vlastně se sběrem mokré trávy? Technicky vzato, klidně můžete sekat i promáčenou trávu, ale pozor! Nejen benzínovou sekačku může mokrá tráva zanášet, lepit se na podvozek, manipulace je pak velmi nesnadná. Většina sekaček na trhu si také s hodně mokrou trávou neporadí, maximem je pro ně vlhká. Jen pár modelů dokáže díky speciálnímu žacímu ústrojí zvládnout i trávu po dešti. Bude lepší počkat, než vše proschne – nakonec, nejsme v rámci Evropy přeci v místech, kde by pršelo dva týdny v kuse, že? Vždycky tu bude nějaký prostor na proschnutí a určitě bude trocha čekání lepší, než pracně odstraňovat bláto a mokrou trávu ze zanesené sekačky, která má bohužel plný podvozek nečistot.

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 9 hlasy, průměrně 4.3 z 5