Diskové sekačky

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Typ pohonu
benzínové 
benzínové 
benzínové 
benzínové 
benzínové 
benzínové 
benzínové 
Typ sečení
bubnové 
rotační 
bubnové 
bubnové 
bubnové 
bubnové 
bubnové 
Automatické
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Šířka záběru
 
 
 
 
 
 
 
Pojezd
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
Mulčování
ano 
ne 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
Skelet
 
 
 
 
 
 
 
Sběrný koš
 
 
 
 
ne 
 
 
Rychlost pojezdu
 
10 km/h
10 km/h
6 km/h
 
 
4.4 km/h
Hmotnost
62 kg
180 kg
118 kg
118 kg
118 kg
124 kg
54 kg
Objem koše
 
 
 
 
80 l
 
80 l
Max. výška sekání
 
 
 
 
 
 
 
Pro plochy do
5500 m2
9680 m2
9680 m2
5500 m2
9680 m2
9680 m2
5500 m2

Diskové sekačky pomohou například zemědělcům při sklízení plodin

Na našem trhu nejsou zcela standardní, protože rotační a vřetenová varianta zaujímá většinu prostoru v pomyslných regálech. Přesto však platí, že diskové sekačky tu budou i v příští generaci. Umí totiž být hodně užitečné, zejména kdy trávník přeroste únosnou mez a klasická rotační sekačka si na něj už z pochopitelných důvodů netroufne. Posekáte s ní i krmnou trávu pro zvířata nebo pícniny, takže je vhodná i pro využití v zemědělství. Seče se, jak již název napovídá, za pomoci disků. To zaručuje mimo jiné obratnost v terénu a rychlost sečení třeba i sedm kilometrů v hodině, což je poměrně vysoké číslo.

Dokáže se uplatnit i v náročných horských podmínkách

Vysoká tráva nevadí, stejně jako vysokohorská krajina. Diskové sekačky se dokáží rychle aklimatizovat a slovo budou mít i tam, kde benzínové modely za pět tisíc z klasických tuzemských obchodů nebudou vůbec nikomu a ničemu stačit. Pokud jde o hmotnost, samozřejmě jsou v tomto směru hodně daleko – často se dostanou i za stokilogramovou hranici, takže nebýt pojezdu, asi bychom s nimi někdy manipulovali jen těžko, nebo si najali na samotné sečení opravdu silného řemeslníka.

Diskové sekačky jezdí na benzín, je mimořádně robustní a dokáže posekat kromě trávy i menší křoviska. Někdy se jí říká také bubnová sekačka – oba názvy jsou ve společnosti hodně rozšířené a nezřídka se stává, že se přímo zaměňují. I když je princip velmi podobný, nejde zpravidla o totéž. Nejen v případě diskových sekaček se totiž setkáme s rotačním typem sečení, ale určitě můžeme říci, že jsou oba modely obvykle dost podobné a od ostatních sekaček klasického typu dokonce i hodně odlišné.

Pozor při ostrém provozu v nerovném terénu

Má obrovskou sílu, a snad právě proto bychom měli být opatrní. Mohou od ní totiž odlétávat drobné kameny, a to někdy až rychlostí blesku. Ochranné brýle a další pracovní pomůcky proto jistě nesmí chybět. Princip práce je poměrně jednoduchý a můžete si s ní dát trochu načas. Diskové sekačky totiž snadno zpracují i trávník, který vyrostl opravdu hodně vysoko a za jiných okolností si s ním poradil jen zručný člověk s ostře nabroušenou kosou. V době plné mechanizace by to byla ale škoda námahy.

Takže, pracují velmi podobně jako ty rotační – nože jsou v bubnu, resp. disku, tráva bude při sekání vzpřímená a je možné ji podetnout i třeba jako dvaceticentimetrovou. Jen proto, že prostor sekání není zakryt. Pokud potřebujete vyšší výkon, není problém, právě tyhle sekačky jsou na něj dimenzované a potíže jim nebudou dělat ani vzrostlejší křoviny. A jaké jsou nejčastější důvody pro koupi podobné sekačky?

  •         Tráva poslouží na sušení na seno nebo třeba také rovnou na krmení pro zvířata.
  •          Plocha, co budete sekat, je velmi členitá a klasická sekačka by si tady poradila těžko.
  •          Bubnové, resp. diskové sekačky jsou většinou vyráběny u nás, podpoříte domácí produkci.
  •          Vyšší luční porost, náletové dřeviny. S tím vším si rotační model sekačky neví moc rady.
  •          Dlouholetá životnost a také minimální náklady na provoz. Kombinace k nezaplacení.

Speciální diskové sekačky používané v zemědělství mohou stát klidně i čtvrt milionu korun, nicméně mají záběr až tři metry a za hodinu zvládnou hravě obsloužit třeba i tři hektary obdělané plochy. Takový stroj se pak zaplatí za pár let, protože obstará práci, kterou by jinak stěží zvládlo několik dalších. Tedy, ne pro plochu kolem domu v řádu stovek metrů čtverečních, to by byla škoda a vlastně zbytečná investice, tedy pokud nejste sběratelem podobných strojů. Tady totiž může být obdělávaná plocha i několik tisíc metrů čtverečních.

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 23 hlasy, průměrně 4.3 z 5