Aku sekačky

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Typ pohonu
akumulátorové 
akumulátorové 
akumulátorové 
akumulátorové 
akumulátorové 
 
akumulátorové 
Typ sečení
 
rotační 
rotační 
rotační 
 
 
rotační 
Automatické
ne 
ne 
ne 
ano 
ano 
ne 
ne 
Šířka záběru
43 cm
38 cm
37 cm
24 cm
 
 
43 cm
Pojezd
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Mulčování
ne 
ne 
ne 
ano 
ne 
ne 
ano 
Skelet
 
 
 
 
 
 
plastové 
Sběrný koš
ano 
ano 
ano 
 
 
 
ano 
Rychlost pojezdu
 
 
 
 
 
 
 
Hmotnost
18 kg
14.5 kg
15.5 kg
8.5 kg
7 kg
 
21.3 kg
Objem koše
50 l
40 l
40 l
 
 
 
63 l
Max. výška sekání
 
 
 
 
 
 
 
Pro plochy do
800 m2
250 m2
400 m2
1000 m2
600 m2
 
500 m2

Akumulátorové sekačky se snaží o pomyslnou třetí cestu

Nevyhovuje vám benzín kvůli tomu, že nemáte zrovna velkou zahradu, po spálení vám toto fosilní palivo vůbec nevoní a nechcete zatěžovat přírodu? Současně vám vadí mít elektrický kabel za sebou, kdybyste sekali trávník? Pak je tu jednoduché řešení, protože i v případě, že vám dva nejrozšířenější modely na trhu příliš nesednou, je tu ještě ten třetí – aku sekačky, nebo také akumulátorové sekačky, mají řadu zajímavých výhod. A samozřejmě i negativ, tak si to tedy pojďme krůček po krůčku pomalu rozebrat…

Elektrickým jsou vlastně dost podobné

Nepotřebujete zásuvku? To je jen půlka pravdy, protože je zde akumulátor, jenž je třeba před sečením dobíjet. Nepotrvá to dlouho, obvyklá čekací doba je asi hodina (v závislosti na modelu to mohou být klidně až hodiny tři, ale s tím se nesetkáte na trhu nijak zvlášť často), takže můžete dobít večer před akcí a ráno pak jen vyrazit kousek za dům, pokud zrovna moc nepršelo, zlikvidovat ten přerostlý trávník. Ten by současně neměl být moc velký, protože aku sekačky jsou vhodné jen pro plochy v řádu nižších stovek metrů čtverečních. Na cokoliv většího už přemýšlejte o elektrické variantě nebo spíše benzínovém pohonu, který bude mnohem efektivnější. Nechcete přeci sečením strávit celé dlouhé odpoledne a čekat, než se akumulátor zase po pár desítkách minut dobije?

Na druhou stranu, výhod je tu hned celá řada. Sice vás omezuje kapacita akumulátoru, ale i to se dá řešit. U dražších modelů jsou akumulátory dva – jednoduše – jeden se vyčerpá a nastoupí druhý, nemusíte běhat každou chvíli k zásuvce a dočerpávat energii, takový model se brzy okouká a budete mít jistě sto chutí akumulátorovou sekačku co nejdříve vrátit do obchodu, z nějž jste si ji přivezli. Takže, jaké výhody tu jsou?

  • Komfort při práci. Je hodně lehká a nemá žádné kabely, které by vás omezily. Váha je obvykle nižší než dvacet kilogramů v závislosti na použitých materiálech, takže jistě žádný problém!
  • Delší životnost akumulátoru. Dnešní sekačky už nemají zabudovaného nic jiného než kvalitní Li-Ion model. Ten možná není dokonalost sama, ale přinese dlouholetou výdrž a stabilitu.
  • Dostane se takřka všude. Nízká profil, bez kabelu, bez samovolného vybíjení. Jistě, tahle sekačka se přemístí jednoduše, a to téměř kamkoliv si zrovna zamanete, bez hrubé síly.
  • Mimořádně levný provoz. Jeden nabitý akumulátor v průměru přijde na takovou porci elektřiny, jako hodina až hodina a půl svícení stowattovou žárovkou, což je dost ekonomické.
  • Životní prostředí zaplesá. Protože elektřina je (skoro) čistou energií, nebudete tvořit zplodiny, které jsou tolik typické u benzínových sekaček. A příroda bude mít velkou radost – vy jistě také, že? Přesněji řečeno, v elektrárně se na jedno nabití aku sekačky uvolní asi jen desetina emisí, jako při sečení benzínovou sekačkou. A to je už tedy pořádný rozdíl…

A jistě bychom mohli pokračovat, protože co se nákladů týče, mohou být i desetkrát nebo dokonce dvacetkrát nižší, než u benzínových strojů! Čekali byste zprvu tak skvělé číslo? A přece je to pravda, ale pozor – pořizovací náklady nejsou tak nízko jako u klasických elektrických sekaček. Někdy si možná sáhnete trochu hlouběji do kapsy. Pět tisíc je totiž takový slušný průměr a výjimkou určitě nejsou ani špičkové stroj s kapacitou koše 60 litrů, určené klidně i pro 700metrové zahrady, ale s cenovkou kolem patnácti až dvaceti tisíc korun. Zkrátka, záleží to na prioritách!

Jak se starat o aku sekačku v zimě?

Během zimních měsíců je třeba akumulátorové sekačky vhodně skladovat, protože samotný akumulátor je docela choulostivé elektrozařízení. Musí se samozřejmě počítat se sníženou kapacitou, po pěti letech provozu je zhruba poloviční. Provozní teplota mezi 18 a 25 stupni Celsia je pro aku sekačky vůbec nejlepší, nicméně mohou být zapnuté v zásadě kdykoliv, pokud zrovna venku nebudou mrznout. Baterie by měla být v chladu, ale opět ne na mrazu nebo v budovách, kde je v létě příliš velké vedro. Dílna nebo sklepní prostory budou pro skladování takového zařízení asi nejlepší – ale pozor na vlhkost! Pozor na dobíjení! Pokud budete aku baterii skladovat, měla by být nabitá zhruba do poloviny, stoprocentní kapacita je zcela špatně – zařízení stárne rychleji, stejně jako při skladování v prostředí, kde jsou teploty výrazně vyšší než průměrné pokojové.

Na trhu je aku sekaček opravdu pestrý výběr, najdete tu několik stovek modelů (pokud do nich započítáme i ty robotické, zde jde ale o speciální kategorii a v mnoha případech také úplně jinou cenovou hladinu, většinou v řádu desítek a vzácně i stovek tisíc korun). Snad i právě proto jsou akumulátorové sekačky oblíbené u širokého spektra zákazníků zahradních center a dalších podobných prodejen.

Výkon je slabší, ideál pro menší pozemky

Pokud máte relativně malou zahradu, je aku sekačka skvělým tipem na nenáročného a spolehlivého pomocníka při nutnosti posekat trávník. Platí tedy jediné – jde o zařízení s velmi tichým provozem, současně oproti konkurenčním benzínovým modelům hodně lehké. Bez drátů a ekologické, jednoduše ovladatelné, ale také s menším výkonem, a dokud se nenabije baterie, také bohužel vlastně nepoužitelné. Cenová hladina je i oproti elektrickým sekačkám poměrně vysoko, nicméně je to vykoupeno zajímavějšími vlastnostmi pro většinu uživatelů. Už jen ten kabel, který mnozí považují za zbytečnost, ale u elektrických sekaček ho prostě a jednoduše životně potřebujete!

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 24 hlasy, průměrně 4.6 z 5