Elektrické sekačky

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Typ pohonu
elektrické 
elektrické 
elektrické 
elektrické 
elektrické 
elektrické 
elektrické 
Typ sečení
rotační 
rotační 
rotační 
rotační 
rotační 
rotační 
rotační 
Automatické
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Šířka záběru
41 cm
32 cm
33 cm
40 cm
32 cm
41 cm
42 cm
Pojezd
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Mulčování
ne 
ne 
ne 
ano 
ne 
ano 
ne 
Skelet
polypropylene 
plast 
plastové 
plast 
plast 
ocelové 
plastové 
Sběrný koš
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
Rychlost pojezdu
 
 
 
 
 
 
 
Hmotnost
14.5 kg
6.8 kg
6.9 kg
17.5 kg
7.25 kg
17.5 kg
17.47 kg
Objem koše
45 l
31 l
30 l
43 l
30 l
50 l
50 l
Max. výška sekání
75 mm
 
 
68 mm
56 mm
 
 
Pro plochy do
600 m2
 
400 m2
600 m2
450 m2
600 m2
800 m2

Elektrické sekačky jsou vhodné pro menší pozemek

Máte na údržbu menší zahradu a nechcete investovat do opravdu kvalitní benzínové sekačky, protože takové peníze by přišly spíše vniveč? Jistě, jako možnost se tu nabízí sekačka elektrická, která nabídne nižší provozní náklady a také trochu menší hlasitost při provozu – nicméně pořád jde o ostrý a nepříjemný zvuk, který se sousedům líbit určitě moc nebude. Kromě toho, že je tento typ sekačky poměrně malý a skladný, nenabídne tak vysoký výkon jako benzínový model. A k jeho provozu potřebujete i přívod elektrické energie, tudíž jinak řečeno, dlouhý kabel v zásuvce. Někdy by měl být opravdu dlouhý…

Minimální investice a také výborná skladnost

Elektrické sekačky mají řadu výhod, kromě toho, že jsou poměrně malé, nevyjdou vaši kapsu obvykle ani na nějakou závratnou sumu. Mnoho modelů na trhu stojí zhruba jeden až tři tisíce korun, takže rozhodně bude z čeho vybírat. Drtivá většina modelů využívá rotační typ sečení, s bubnovým nebo vřetenovým se setkáte jen velmi zřídka. Objem koše je v principu poměrně malý, ale pro menší zahrady určitě hranice padesáti litrů více než postačuje.

Hmotnost je v některých případech i deset kilogramů, tudíž – hravě je zvládne obsloužit i dítě nebo penzista, stačí vyjet na zahradu a zapnout proud, během pár minut může být klidně práce hotová. Pozor snad jen na to, že zařízení je pod proudem, tudíž by nebylo moudré si kabel omylem přejet, hrozí totiž havárie. Výkon je u elektrických sekaček v principu menší než u benzínových, obvykle se pohybuje do hranice 2 000 W, kdežto benzínové mohou nabídnout dvakrát nebo i třikrát takovou cifru. Tudíž, je jasné, že jsou určeny pro nenáročné uživatele, kteří nemají rádi vůni spáleného benzínu a mají jen menší zahradu (v řádu desítek až stovek metrů čtverečních, nad 2 000 metrů si pak raději pořiďte rovnou zahradní traktor a o nějaké sekačce už nepřemýšlejte, nemá to žádný smysl!).

Na vysoký trávník je lepší jiný pomocník

Protože elektrické sekačky nenabídnou zrovna oslnivý výkon, pro náročnější úkoly si pořiďte raději benzínový model. Jasně, že každý trávník má svou sekačku, a platí to i v tomto případě. Elektřina je jako pohon vhodná pro menší plochy – a v čem jsou další její výhody?

  • Ekologický provoz. Aneb bez kouře a dýmu, zplodin, které zatěžují životní prostředí kolem.
  • Bez startování lankem. Obecně vzato, elektrická sekačka nevyžaduje pro start žádnou sílu.
  • Snadno se ovládá. Z místa na místo přejedete i díky nízké váze poměrně velice snadno.

V bytové zástavbě na předzahrádku, bytový dům s menší travní plochou, malý rodinný domek na periferii města, kde máte řadu sousedů a nikdo není ochoten poslouchat pronikavý a velmi ostrý zvuk benzínové sekačky. Právě tehdy se elektrická varianta uplatní, posečený trávník bude vypadat pěkně a náklady budou velmi nízko – takže co víc si přát? Snad jen delší prodlužovací kabel. Jistě, nebojte se, pokud základní kabel nestačí, s trochou šikovnosti (ale pozor, i opatrnosti!) využijete určitě kabel prodlužovací. U toho ovšem platí stejná pravidla, nesmíte si jej přeseknout, jinak byste riskovali úder elektrickým proudem – v krajním případě vážné ohrožení zdraví a života!

Bez zásuvky to nepůjde, do kopce můžete

Jistě, bez omezení to nebude. Přívodní kabel na elektřinu je prostě nutností. Na druhou stranu, bez omezení můžete jezdit do kopce, protože s benzínovým modelem si musíte dávat dobrý pozor a sečení bude trochu větší námaha. Není to jen kvůli váze, ale také je jasné, že motor a nádrž musí být v určité rovině, jinak se benzínová sekačka doslova zasekne.

Elektrickou sekačku uvítáte všude tam, kde je třeba dobře manévrovat, takže na velmi malých plochách, když máte více zahradních stromků či dřevin. Pokud jde o materiál koše, lze doporučit hlavně plastový, který nabídne jednoduchou údržbu. Látkový je ale o něco lehčí, byť jej budete trochu déle čistit. Je nicméně pravdou, že v porovnání s benzínovou konkurencí je elektrická varianta na údržbu velmi nenáročná. Snad jen je třeba utahovat šrouby, protože vibrace jsou u každé sekačky bohužel denním chlebem – výkon vždycky vyvolává nějakou reakci.

Zatímco nejlevnější modely elektrických sekaček pořídíte zhruba za tisícovku, měli byste se ve vlastním zájmu jistě porozhlížet trochu výš – protože optimální cena je dvou až trojnásobná, opravdu dobrý stroj a dlouholetého pomocníka v jednom koupíte asi za cenu od pěti tisíc. Pochopitelně záleží vždy na rozpočtu, ten je někdy dost limitující. Nebude ale lepší jednorázová větší investice než poznání, že stroj za tisícovku neposeče trávník tak, jak byste si představovali?

Výhodou je zde spolehlivost…

Sekačka na elektřinu může fungovat klidně celé roky, protože potřebuje minimální údržbu, a když nic nezanedbáte, bude tu s vámi opravdu dosti dlouho. I když cena elektřiny může hodně kolísat a nyní míří spíš směrem nahoru, nedá se říci, že by byla oproti benzínu nevýhodnou. Takzvaná fosilní paliva přeci také nenabídnou nějak levný provoz. Dokonce, statisticky vzato, s elektřinou ušetříte – jasnou podmínkou je tu ale menší zahrada, protože pro prostory nad tisíc metrů čtverečních už žádná elektrická sekačka nepomůže, spíš to bude moc práce a piplačka na druhou. Tudíž, když si to všechno sečteme, tato varianta je vhodná jen pro některé zákazníky – stane se ale na druhou stranu jejich oblíbenou zahradní pomůckou. Praktická, skladná, lehká, a to rozhodně není málo!

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 9 hlasy, průměrně 4.6 z 5