Vřetenové sekačky

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Typ pohonu
ruční 
akumulátorové 
ruční 
 
ruční 
ruční 
ruční 
Typ sečení
vřetenové 
vřetenové 
vřetenové 
 
vřetenové 
vřetenové 
vřetenové 
Automatické
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Šířka záběru
40 cm
38 cm
45 cm
 
35 cm
30 cm
46 cm
Pojezd
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Mulčování
ne 
ne 
ano 
ne 
ne 
ne 
ne 
Skelet
plast 
plast 
ocel 
 
ocelové 
plastové 
ocelové 
Sběrný koš
ano 
ano 
ano 
 
ano 
 
ano 
Rychlost pojezdu
 
 
 
 
 
 
 
Hmotnost
8.8 kg
14 kg
23.5 kg
 
8 kg
6.4 kg
17.2 kg
Objem koše
15 l
35 l
18 l
 
20 l
 
50 l
Max. výška sekání
45 mm
42 mm
 
 
 
 
280 mm
Pro plochy do
200 m2
300 m2
200 m2
 
150 m2
 
 

Přesně jako podle nůžek – o tom jsou vřetenové sekačky

Máte opravdu hodně malou zahradu a chcete ji udržovat s typickou anglickou precizností? Pak bude potřeba speciálního zacházení, které zvládne jedině vřetenová sekačka. Ta totiž trávník zkrátí se stejnou precizností jako váš dlouholetý rodinný kadeřník. Nejčastěji jsou na našem trhu k mání benzínové modely, ale řada jich má i ruční pohon – samozřejmě tu bude značný rozdíl v ceně. Pokud nemáte v dosahu elektrickou zásuvku nebo nechcete pálit benzín sousedům pod okny, je ruční varianta této sekačky určitě k zamyšlení…

Ideál třeba i pro městské předzahrádky

Bydlíte v přízemí, staráte se o malý kousek zeleně, kterému se také běžně říká předzahrádka? I v tom případě jsou vřetenové sekačky vhodným řešením. Pokud jde o to, že trávník posečete dvakrát týdně a máte doslova jen pár desítek metrů čtverečních, určitě si na takové rodinné pýše dáte záležet. Je to skoro jako křídový papír a nůžky, vše bude přesně na milimetr a vřeteno nezanechá za sebou žádné roztřepené konce. Ovšem pozor, pokud má nůž vřetenové sekačky zkracovat trávník takto bravurně, musí být nabroušený. A pokud to chcete dělat doma, nebude to tak jednoduché a servis si naúčtuje větší částku, než byste možná zprvu očekávali.

Tenhle typ sekačky je určen hlavně pro ty, kteří si zakládají na preciznosti a mají čas se trávníku věnovat. V případě, že chcete trávu zastřihávat jen, když to bude opravdu nutné a nevadí vám benzínový model, kupte si rotační sekačku a pracujte na údržbě velké zahrady klidně jen dvakrát do měsíce. Vše je přeci o prioritách, nikdo vás do podobné akce nemůže nijak nutit.

Ruční verze sekačky je nejlevnější

Jistě, cenový rozptyl je tu opravdu značný. Pokud vám stačí ruční model, protože máte vážně hodně malou zahradu, necháte v prodejně zhruba tisícovku nebo jen o málo víc. Motorová vřetenová sekačka už stojí třeba osm tisíc, nejkvalitnější modely na trhu už zase v řádu nižších desítek tisíců. Zkrátka a dobře, golfový trávník něco stojí – a musíte se mu věnovat velmi často, protože jakmile doroste kritické výšky, už bude pozdě, vřetenovým modelem jej neposekáte ani zdaleka tak, jak byste původně chtěli.

Například taková vřetenová benzínová sekačka může vyjít i na padesát tisíc korun, za své peníze dostanete ovšem špičkovou kvalitu a záběr zhruba 50 cm. Bez koleček, zato s válcem, vlastním pojezdem a tím pádem bez nejmenší námahy. Pro fotbalová hřiště nebo tenisové kurty s trávníkem jde dokonce o nutnost! Nakonec, chtěli byste se v televizi dívat na neupravené Wimbledonské kurty?

Prostě pýcha pro celou rodinu

Malá zahrádka, obvykle do plochy 150 metrů čtverečních, ta je pro vřetenovou sekačku přímo nejlepší. Nejde vlastně v pravém smyslu slova o nějaké sekání trávy, spíš se každé stéblo pečlivě sestříhne, s elegancí bílých rukavic pianisty. Nízký a stále hustý trávník, s odstínem zelené, na který bude každý zahrádkář pyšný, přesně tak to můžete mít doma. Samozřejmě, taková milimetrová péče by si na velkých plochách vyžádala člověka na celý úvazek navíc, a jistě ne každý si může dovolit mít doma oficiální služebnictvo, tudíž se omezíme jen na opravdu malé plochy.

Pro trávník je to vlastně i zdravé, když nemá roztřepené konce, nevyschne a nikdy se na něm ani nebudou tvořit žlutá místa. Vřetenové sekačky nejsou žádnou novinkou na trhu, lidstvo je zná už několik generací – a usnadňovaly práci služebným i v případě větších šlechtických sídel, kde bylo nutné neustále zastříhávat drobné trávníky. Díky speciální vertikulační kazetě se trávník ještě příjemně provzdušní a pozor – nůž tu rozhodně není jeden, u dražších modelů jich může být třeba desítka…

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 23 hlasy, průměrně 4.5 z 5