Robotické sekačky aneb nová generace pro údržbu trávníků
Jsou sice někdy ještě v plenkách a zbývá vychytat poslední drobnosti, ale představují neuvěřitelnou revoluci pro zahrádkáře a milovníky pečlivě zastřižené zeleně. Dnešní robotické sekačky jsou sice cenově tam, kde většina dá přednost benzínovému modelu a troše námahy navíc, ale co není dnes, může být už zítra. Nejsou tu také pro všechny, protože pokud vás nebaví nastavování elektroniky, nebudete se z tohoto vynálezu moc těšit – vyžaduje totiž základní nastavení, hlavně zpočátku je to záležitost minimálně desítek minut.
Na trhu už skoro neuvěřitelného půl století
1969, právě tehdy spatřila světlo světa první robotická sekačka. Bylo to, jak jistě očekáváte, právě na území USA. Šlo ale technicky o něco úplně jiného, než co nabídnou dnešní robotické sekačky. Hit posledních několika let, chtělo by se říci! Jsou totiž skladné (neváží přes dvacet kilo, často spíš polovinu této hmotnosti), k dispozici i pro rozsáhlejší zahrady a jejich práci zajišťuje speciální elektromotor. Díky baterii nepotřebuje kabel a také bude pracovat zcela samostatně. Stačí mu jen vytyčit mantinely a nastavit, jak by měla práce probíhat.
Na vzhledu robotických sekaček vás možná na první pohled překvapí absence koše na sbírání trávy. Poradí si ale i s výrazně vzrostlou trávou, třeba i kolem deseti centimetrů výšky, stejně tak jako mohou pracovat i krátce po dešti. Pokud jde o koš, ten by se musel vysypat automaticky, což je spíš otázka pokročilejšího jednadvacátého století než současné doby. Snad, možná jednou…
Jak dlouho vlastně vydrží baterie?
Robotická sekačka vydrží pracovat klidně až čtyři hodiny, nejkratší doba provozu z modelů na trhu je přibližně 45 minut. Samozřejmě závisí na mnoha okolnostech, protože vyšší trávník si vyžádá víc práce a tím pádem se akumulátor bude vybíjet podstatně rychleji, než když jde o dva centimetry a vlastně jen drobné zastřižení. Nabíjení jedna až tři hodiny standardně, samozřejmě podle konkrétního modelu. Nikdy také nenabíjejte na dešti nebo ve vlhku!
Pokud jde o hlučnost robotických sekaček, jde o jejich jednoznačnou přednost! Totiž, když to porovnáme se zvukem benzínového motoru, vychází robosekačka jako vítěz, protože pracovní zvuk kolem šedesáti decibelů je dobrý průměr těchto zařízení. Dovedou posekat dvoucentimetrový trávník, ale nezaleknou se ani pětinásobné výšky. Nastavit se dá jednoduše, podobně jako u klasických sekaček. Důležitá je také otázka šířky záběru, která by měla být úměrná velikosti zahrady. Aneb, nechcete přeci čekat celý den, že? A jaké zajímavé doplňky robotická sekačka například nabídne?
- Senzor bezpečnosti a senzor deště. Žádné nárazy, ale také žádný problém s dešťovými kapkami, co se dostanou, kam zrovna nemají. Překážky nevadí, chytrý stroj je rozpozná!
- Upozorní vás, že je něco v nepořádku. Třeba, když sekačku zvedne do ruky zloděj.
- GPS modul. Sekačka si změří přesně, kolik metrů čtverečních posekala a jestli nemá ještě zajet do koutku zahrady, kde ještě zbývá pár zelených vzrostlých ploch. Jednoduché, ne?
Jistě, robotická sekačka je inteligentní stroj, který si nastavíte přesně podle svých potřeb. Zpočátku to ale bude nějakou chvíli trvat, a to i těm, kteří si s technikou obecně rozumějí. Speciálním modelem jsou pak solární robotické sekačky, které jsou ale na trhu ve výrazné menšině. Pracují na slunce, tedy vlastně v podstatě zdarma.
Jak dlouho vydrží lithiové baterie?
Robotická sekačka má lithiovou baterii, tedy alespoň, pokud to s ní myslíte vážně. Ni-Mh opravdu nemá nejmenší smysl, když už zvažujete podobně velkou investici. Životnost je pak otázkou počtu využití, protože nabití a vybití vydrží celý akumulátor zhruba tisíckrát. Průměrný provoz asi na pět nebo šest let, není-liž pravda? Průměrné náklady při pravidelném sečení se vyšplhají zhruba na stokoruny ročně, což je pro elektrozařízení docela slušné – porovnejte to například s notebookem nebo televizorem.
Dejte pozor na ovládání, protože pokud neumíte alespoň základy angličtiny, zvolte určitě to české. Jinak byste mohli bez zkušeného dozoru nastavit něco, co jste opravdu původně nechtěli. Když projdete nástrahami prvního nastavení, seďte si klidně pod pergolou a stroj kibicujte z mobilní aplikace, i tohle nové modely sekaček umí – jen si stáhnout příslušných pár megabajtů a přiřadit k sekačce. Jednoduché a pohodlné, prostě jako chytrá domácnost!
Údržba není zrovna moc složitá
Jasně, je to automat – ale chce také údržbu, měli byste občas prohlédnout žací ústrojí, aby v něm nebyly zbytečně zaschlé kusy trávy. Občas nabruste nože, protože ty se chtě nechtě tupí. A kolečka chtějí promazávat, tomu se jednoduše nevyhnete, stejně jako jejich čištění. Na druhou stranu, je to malý stroj a oproti údržbě benzínové sekačky jde o značný rozdíl! Nebojte, vlastně půjde jen o pár minut vašeho času…
A co cenová hladina? Dost možná vás nepotěší, pokud jste si původně mysleli, že bude na podobné úrovni jako třeba elektrické sekačky. Tady začínáme na desítkách tisíc a značky jako John Deere nebo Husqvarna si podávají ruce – takže o špičkovou kvalitu je postaráno – bude to ale samozřejmě také něco stát! Sekačka tohoto typu může vyjít i na částku hodně přes padesát tisíc korun. Tehdy ale dostanete do rukou tak špičkový stroj, že ho nebudete chtít dát z ruky. Dokáží se napojit na mobil nebo minimálně fungovat na dálkové ovládání – kdo by to byl ještě před pár lety řekl?